Tusze do drukarek – oryginalne czy zamienniki?

Każdy użytkownik drukarki stanie prędzej czy później przed wyborem – oryginalne tusze, czy zamienniki? Te drugie kuszą zwykle bardzo atrakcyjną ceną, okazuje się jednak, że czasem warto zapłacić nieco więcej za tusz bezpośrednio od producenta.

Pozorna oszczędność

Na pierwszy rzut oka łatwo stwierdzić, że zamienniki są tańsze od oryginalnych tuszy. Za przykład mogą tu posłużyć chociażby tusze do drukarki hp f2420. Niewielu użytkowników zastanawia się jednak na tym, ile kartek może wydrukować z wykorzystaniem obu rodzaju tuszów. W praktyce okazuje się bowiem, że zamienniki są znacznie mniej wydajne od oryginałów. W momencie zakupu rzeczywiście zapłacimy za nie mniej. Jeśli jednak zamiennik szybciej się skończy, na dłuższą metę nasza oszczędność będzie tylko pozorna. Najlepiej samodzielnie przeprowadzić test i po prostu sprawdzić, ile kartek możemy zadrukować przy użyciu obu rodzajów tuszy, aby przekonać się, które rozwiązanie lepiej się sprawdzi w naszym przypadku.

Nieoryginalne tusze – nie zawsze bezpieczne

Warto mieć na uwadze, że każdy tusz zanim trafi do sprzedaży jest starannie sprawdzany i kontrolowany pod względem bezpieczeństwa dla urządzenia, w którym będzie stosowany. Kupując zamiennik, nie mamy pewności, w jaki sposób jego użytkowanie wpłynie na naszą drukarkę. Jeśli trafimy na wadliwy, źle dobrany egzemplarz, może się okazać, że poważnie uszkodzi nasze urządzenie. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, koszty naprawy albo w najgorszym wypadku zakupu nowego sprzętu z pewnością przewyższą oszczędności, jakie udało się nam poczynić, wybierając zamiennik zamiast zalecanego przez producenta oryginału.